Aktuální podmínky cestování do Ázerbájdžánu
Aktuální podmínky cestování do Ázerbájdžánu
(aktualizováno 29.6.2021)
Ázerbájdžánská vláda v březnu 2020 vyhlásila v reakci na šíření infekce COVID-19 zvláštní karanténní režim, jehož platnost byla nejnověji prodloužena do konce července 2021.
Velvyslanectví ČR v Baku doporučuje realizovat cesty do Ázerbájdžánu jen v naléhavých a nezbytných případech. Občanům ČR, kteří se do této země rozhodnou vypravit, důrazně doporučujeme registrovat se před zahájením cesty v systému DROZD.
Občany ČR, kteří se 3. července chtějí zúčastnit zápasu české fotbalové reprezentace s Dánskem v rámci čtvrtfinále fotbalového šampionátu EURO, upozorňujeme na 3 nutné podmínky účasti:
1) zakoupit vstupenku;
2) obstarat si vízum (pokud možno elektronické – Velvyslanectví ČR v Baku stejně jako UEFA důrazně nedoporučuje sázet na možnost získat vízum na letišti);
3) podstoupit nejdříve 72 h před příletem do Baku PCR test na COVID-19; bez předložení certifikátu o negativním výsledku PCR testu (v případě dospělých doplněného o certifikát o plné vakcinaci proti COVID-19 či imunitě vůči této nemoci) nebudou pasažéři vpuštěni na palubu letadla, jehož konečnou destinací je Baku.
VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT:
Pozemní a námořní hranice Ázerbájdžánu, resp. hraniční přechody s Ruskem, Gruzií, Tureckem a Íránem jsou otevřeny jen občanům příslušných zemí či držitelům zvláštního povolení. V současnosti neexistuje způsob, jak by občan ČR využil území Ázerbájdžánu k tranzitu; občané ČR/EU s dlouhodobým či trvalým pobytem na území Ázerbájdžánu a rodinní příslušníci ázerbájdžánských občanů se tam dostanou prostřednictvím letů do Baku zajišťovaných společností AZAL z Istanbulu (spojení mezi oběma velkoměsty zajišťují také Turkish Airlines, AnadoluJet, Buta Airways a Pegasus), z Kyjeva (rovněž s Ukraine International Airlines a Buta Airways), Moskvy (i s Aeroflotem), Tel Avivu a Londýna a společností Buta Airways z Tbilisi. Před podstoupením cesty si musí občané ČR ověřit její podmínky s Velvyslanectvím Ázerbájdžánu v Praze. Podle pravidel schválených ázerbájdžánskou vládou nebudou na území země vpuštěni dospělí cizinci nedisponující certifikátem o plném očkování proti COVID-19 či o zotavení z této nemoci a zároveň nejvýše 72 h starým potvrzením o negativním PCR testu na COVID-19; pasažérům ve věku od 1 do 18 let stačí nejvýše 72 h staré potvrzení o negativním PCR testu.
Turistické cesty do Ázerbájdžánu nebyly dosud občanům ČR povoleny ani v případě, že jsou proti COVID-19 očkováni.
Výhodné cestovní pojištění online
Systém elektronických víz ASAN, který byl z běžného provozu odpojen v souvislosti s vypuknutím pandemie, byl reaktivován exkluzivně pro potřeby cizinců, kteří do země dorazí na zápasy v rámci roku 2021 pořádaného fotbalového šampionátu EURO 2020. Víza mohou být udělena po předložení originálního zvacího dopisu vystaveného pořadateli, akreditační karty UEFA či v případě fanoušků po předložení vstupenky; k její koupi jsou přitom oprávněni jen občané zemí, jejichž reprezentace se zápasů v Baku zúčastní a lidé bez státního občanství s trvalým pobytem v těchto zemích (viz informace na webu UEFA). Ve čtvrtfinálovém utkání dne 3. července 2021 se v Baku střetnou týmy ČR a Dánska.
OPATŘENÍ:
Žádáme občany ČR, aby dodržovali ázerbájdžánskou vládou vyhlášený zvláštní karanténní režim, za jehož porušení hrozí pokuta ve výši až 11000 manatů (ca. 150 000 Kč) či trest odnětí svobody (až na 5 let v případě následků v podobě úmrtí). Povinnost nosit roušku platí v prostředcích hromadné dopravy, zdravotnických zařízeních, na úřadech, v obchodech, bankách a dalších prostorách, kde dochází k osobnímu kontaktu s klienty, ve výrobních provozech, v prostorách muzeí a kulturních památek, v open space kancelářích, před bankomaty a platebními terminály, jakož i jinde, kde nelze v plné míře dodržovat požadovanou sociální distanci (1,5 – 2 m). Pokuta za porušení pravidel nošení roušek činí 100 manatů v případě fyzických osob a až čtyřnásobek u osob právnických, přičemž v případě porušení opakovaného zaplatí příslušná osoba dvojnásobek pokuty první. Lidé, u nichž se v Ázerbájdžánu projeví příznaky koronaviru, by měli bez odkladu volat záchrannou službu (tel. číslo 103), pro cizince byla zřízena i „horká linka“ (tel. číslo 1542).
ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
Operativní štáb pro boj s koronavirem při ázerbájdžánské vládě zřídil v zájmu informování veřejnosti „horké linky“ +994 12 4924161, +994 12 4927554, +994 12 5050330 a + 994 12 5051333. Na webu Státní agentury pro povinné zdravotní pojištění jsou k dispozici obecné informace o vývoji pandemie v Ázerbájdžánu a příslušné vládní dokumenty.
NÁVRAT DO ČR:
Ázerbájdžán je ve smyslu příslušného Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Před odletem je nutno podstoupit PCR test na COVID-19; do ČR budou vpuštěni jen ti pasažéři přilétající z Ázerbájdžánu, jejichž potvrzení o negativním výsledku nebude v době příletu do ČR starší 72 h.