Jaká víza a cestovní doklady potřebujete?

Víza, cestovní doklady

Jaké cestovní doklady potřebujete?

Pro cestování do schengenského prostoru

Schengenský prostor zahrnuje všechny státy Evropské unie (a jejich zámořská území) vyjma Bulharska, Rumunska, Irska, Kypru a Chorvatska a Velké Británie. Do schengenského prostoru navíc patří Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko, které nejsou členy EU. Schengenský režim zaručuje volný pohyb osob, proto je nutné mít s sebou pouze doklad totožnosti  stačí i občanský průkaz a nejsou potřebná žádná víza ani další povolení.

Schengenský prostor není automaticky rozšířen i na všechna zámořská území členských států. Zahrnuty jsou portugalské Azorské ostrovy, španělské Kanárské ostrovy i exklávy Ceuta a Melilla v Africe. Naopak sem nepatří všechna zámořská území Francie, norské Špicberky, dánská autonomní území Grónsko a Faerské ostrovy (nejsou ani součástí EU), zámořské nizozemské autonomní regiony Aruba, Curacao, Sint Maarten, Bonaire, Saba a Sint Eustatius.

Cestování mimo schengenský prostor

Při cestování mimo schengenský prostor   je nutné mít u sebe ještě platný cestovní pas (mimo státy, které umožňují vstup na své území pouze s občanským průkazem).

Pro cestování do některých zemí je navíc nutné mít vyřízené i vízum, které se liší dle délky i účelu pobytu v daném státě. Vždy doporučujeme zjistit si před cestou podrobné podmínky vstupu na území daného státu.

Každé dítě, stejně jako dospělá osoba, potřebuje pro cestu do zahraničí platný cestovní doklad.

Napsat komentář