Řím a Vatikán

Řím je hlavním městem Itálie a  také oblasti Lazio a provincie Roma, nachází se ve střední části Itálie. Leží na řece Tibeře asi 27 km od pobřeží Středozemního moře. Žije zde přibližně 2,87 milionu obyvatel. Řím je největším italským a čtvrtým nejlidnatějším městem v EU.  

Forum Romanum

K nejstarším památkám, které tu lze navštívit, patří největší divadlo antiky, zvané Koloseum, z roku 80 n. l., Caracallovy lázněAndělský hrad, císařská fóra, Cirkus Maximus, který pojal 150 000 diváků, ale především Forum Romanum, které bylo největší fórum starověkého Říma a někdejší pulzující centrum města a potažmo i veškerého dění. Právě tady stály významné veřejné budovy, baziliky, senát, právě tady se řečnilo a uzavíraly se významné dohody.

Colosseum

 Colosseum v Římě je památka, která sloužila pro gladiátorské hry, zápasy otroků a další starověké hry pro pobavení desetitisíců diváků.

Předností Říma je výborná pitná voda, na kterou narazíte na každém kroku. Pít můžete bez obav pokud tam nebude upozornění „acqua non potabile“.  I samotní Římané většinou nenakupují balenou vodu, protože ta co jim teče z kohoutků je mnohdy chutnější a kvalitnější.

V roce 1929 je založen samostatný stát Vatikán. V roce 1960 se v Římě konaly letní Olympijské hry a o dvacet let později byl spolu s Vatikánem zapsán na seznam UNESCO. Stát Vatikán je se svou rozlohou 0,44 km2 nejmenším suveréním státem světa.

Pro turisty je k vidění  pětice větších bazilik, mezi ně patří bazilika Sv. Petra, Sv. Jana v Lateránu, Panny Marie Sněžné, Sv. Pavla za hradbami a Sv. Vavřince za hradbami. Nejnavštěvovanější je dozajista bazilika Sv. Petra, která spolu se Svatopeterským náměstím, Apoštolským palácem a Vatikánskými zahradami tvoří srdce Vatikánu.

 

Napsat komentář